top of page
  • TSS - The Student Services

VİZE TÜRLERİ

Güncelleme tarihi: 30 Mar

Yurtdışı seyahatinizde ihtiyacınız olan en uygun vize için her türlü organizasyon uzman kadromuz tarafından eksiksiz ve en doğru şekilde sizin için yapılmaktadır. Vize randevularının alınması, online formların doldurulması, vize başvuru evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, başvuru esnasında ve başvuru sonrasında takip işlemleri hizmetimiz kapsamındadır.

- Schengen Vizeleri

Avrupa Birliği ülkeleri için alınan vize türüdür. 90 günden kısa süreli vizeler Turistik vize olarak değerlendirilirken, 90 gün ve üzeri vizeler D tipi Oturum Vizesi olarak değerlendirilir.

- Birleşik Krallık (İngiltere) Vizeleri

İngiltere vize başvuruları başvuru süresine ve gidiş amacına göre farklılıklar göstermektedir. Bütün başvuru süreci online olarak yapılmaktadır. Başvuru sahiplerinin parmak izi vermek için randevu almaları ve şahsi olarak başvurmaları zorunludur.

  • ​Turistik Vizeler : Birleşik Krallık topraklarına (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) kısa süreli seyahat etmek kişilere verilen vizelerdir. 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olmak üzere farklı uzunluklarda başvuru yapılabilir.

  • Kısa Süre Öğrenci Vizesi: 180 ve daha az süreli eğitim alacak öğrencilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Bu vize türü kısa süreli dil eğitimi alacak öğrenciler için uygundur.

  • TIER 4 Öğrenci Vizesi : Point Based System kapsamında yüksek öğrenim eğitim kurumlarında eğitim alacak olan öğrencilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Bu vize türü için öğrencilerin CAS belgesi, İngilizce yeterlilik belgesi ve özel kurallara tabi banka hesabı göstermeleri gerekmektedir. Öğrencilerin ayrıca zorunlu sağlık sigortası ödemesi yapması gerekmektedir.

​- ABD Vizeleri

ABD vize başvuruları gidiş amacına göre farklılıklar göstermektedir. Her başvuru sahibinin Ankara ve İstanbul'da bulunan ABD Konsolosluklarından randevu alması ve vize mülakata girmeleri zorunludur.

  • ​B1/B2 Turistik Vizesi: ABD'ye turistik amaçla seyahat etmek isteyen başvuru yapmak isteyen kişilerin başvuru yaptığı vizedir. Genellikle 10 yıllık vize verilir ve ABD'de kalış süresi ülkeye girişte gümrük memuru tarafından tayin edilir. 12 haftadan az ve haftalık 18 saatten daha az eğitim alacak öğrenciler de bu vizeye başvuru yapabilirler.

  • F1 Öğrenci Vizesi : ABD'de haftalık 18 saat ve üzeri dil eğitimi alacak, yüksek öğrenim kurumlarında akademik eğitim alacak öğrencilerin başvuru yapması zorunlu olan vize türüdür. Bu vize başvurusu için öğrencilerin eğitim alacakları kurumdan I-20 belgesi getirtmesi ve SEVIS ücretini ödemeleri zorunludur. ABD'ye giderken eş ve çocuklarını da yanında götürmek isteyen kişilerin aileleri izin F2 vizesine başvuru yapmaları ayrıca gerekmektedir.


2 görüntüleme
bottom of page